US Class Award Graphics healine news facebook 02
6th Grade Awards
All As for the Year:
Kayla Deal
Maya Ferris
Natalie Harris
Avery MacMeccan
Kaya Thompson
Peyton Thompson

English 6:
Kayla Deal and Natalie Harris
Math 6:
Natalie Harris and Kayla Deal
Bible 6:
Natalie Harris
Science 6:
Natalie Harris
History 6:
Natalie Harris and Kayla Deal
Art:
Avery Woods
Middle School Choir:
Selah Boehm
Middle School PE:
Peyton Thompson
Middle School Bucket Drumming:
Peyton Thompson
Middle School German:
Joey DeJong
Middle School Creative Writing, Semester 1:
Maddie Coleman
Middle School Creative Writing, Semester 2:
Tess Martin
Middle School Drama, Semester 1:
Selah Boehm
Middle School Drama, Semester 2:
Ava Ward
Middle School STEM, Semester 1:
Joey DeJong
Middle School STEM, Semester 2:
Michael Godfrey

Trouble in Tumbleweed Cast:
Adelaide Sightler

7th Grade Awards
All As for the Year:
Amelia Agra
Jamie Juhnevicz
Carson Mangum
Chloe Nickles
Rebecca Smart

English 7:
Rebecca Smart and Jamie Juhnevicz
Pre-Algebra 7 Honors:
Rebecca Smart
Pre-Algebra 7 CP:
Amelia Agra
Bible 7:
Jamie Juhnevicz
Science 7:
Amelia Agra and Jamie Juhnevicz
History 7:
Aiden McConnell and Jamie Juhnevicz
Art:
Jamie Juhnevicz

Middle School Choir:
Morgan Flynn
Middle School PE:
Tucker Shealy
Middle School Bucket Drumming:
Tucker Shealy
Middle School Creative Writing, Semester 1:
Elise Jerozal
Middle School Creative Writing, Semester 2:
Cara Grace Phillips and Amelia Agra
Middle School Drama, Semester 1:
Maddie Whitworth
Middle School Drama, Semester 2:
Bella Tomforde

Trouble in Tumbleweed Cast:
Liam Nelson
Maddie Whitworth
James Nickles

8th Grade Awards
All As for the Year:
Caroline Coffey
Jean de Bellefeuille
David Dimenna
Megan McGovern
Samuel Norman
John David Rollings
Jaylynn Sutton

English 8 Honors
Megan McGovern
English 8 CP:
Anderson Mathias
Algebra 1 Honors:
Caroline Coffey

Pre-Algebra 8 CP:
Jaylynn Sutton
History 8:
John David Rollings and Caroline Coffey
Science 8:
Caroline Coffey and Jaylynn Sutton
Bible 8:
Megan McGovern
French 3:
David Dimenna
Computer 1:
Megan McGovern and Caroline Coffey
Art:
Jaylynn Sutton
Middle School Spanish:
Laney Caldwell
Middle School PE:
Addie Childress
Middle School Creative Writing, Semester 1:
Anna Ward
Middle School Drama, Semester 1:
Jean de Bellefeuille
Middle School Drama, Semester 2:
Emily Long
Middle School Choir:
Megan McGovern
Third Year Choir Award:
Megan McGovern, Hollyn Nelson, Claire Butcher and Elizabeth Spicer

Trouble in Tumbleweed Cast:
Jean de Bellefeuille
Lawson Brown
Claire Butcher

9th Grade Awards
All As for the Year
Ella Allen
Callie Brandenburg
Eden Cummings

English 9 CP:
Corey Bishop
English 9 Honors:
Ella Allen
Algebra 1 CP:
Celia Long and Nolan Paladugu
Spanish 1:
Eden Cummings
World History CP:
Eden Cummings and Lily Shi
Bible 9:
Eden Cummings
Biology CP:
Yoonsu Lee
Biology H:
Eden Cummings
Geometry H:
Callie Brandenburg
Geometry CP:
Corey Bishop
German I:
Callie Brandenburg
French 1:
Taylor Smith
Art:
Eden Cummings
Concert Choir:
Connie Juhnevicz
Third Year Choir Award:
Connie Juhnevicz and Lily Shi
Fourth Year Choir Award:
Caroline Malone and Taylor Estepp
Yearbook:
Nolan Paladugu
High School PE:
Ben Stubbs

Trouble in Tumbleweed Cast:
Connie Juhnevicz
Alexa San
Lily Shi

10th Grade Awards
All As for the Year:
Ansley Karr
Caroline Russell

English 10 CP:
Alex Pham
English 10 Honors:
John Hinton
Spanish 2:
Paige Harris and Holly Weathers
French 2:
Emma Voelkert
Algebra 2 Honors:
Banks Brandenburg
Chemistry CP:
Holly Weathers
Chemistry Honors:
Caroline Russell
Bible 10:
Banks Brandenburg and Ansley Karr
German 2:
Banks Brandenburg
AP US History:
Banks Brandenburg
US History CP:
Ansley Karr
Computer 1:
John Hinton
Art:
Olivia Long
High School PE:
Banks Brandenburg
Concert Choir:
Holly Weathers
Fourth Year Choir Award:
Isabelle Shealy
Fifth Year Choir Award:
Paige Harris, Holly Weathers and Ansley Karr

11th Grade Awards
All As for the Year:
Ryan Doughty
Shelley Thompson

AP Euro:
Kendal Fallaw
World History 2:
Cadence Boehm
English 11 CP:
Asher Moorhouse
English 11 H:
Ryan Doughty
AP Language and Composition:
Kendal Fallaw
Pre-Calculus Honors:
Anna Arnold
Trigonometry CP:
Ryan Doughty
Algebra 2 CP:
Shelley Thompson
Human Anatomy CP:
Shelley Thompson
Bible 11:
Kendal Fallaw

Spanish 3:
Cadence Boehm
Physics H:
Kendal Fallaw
Art:
Anna Arnold
High School PE:
Clark Young
Concert Choir:
Kendal Fallaw
Fifth Year Choir Award:
Cassidy Stubbs
Sixth Year Choir Award:
Cadence Boehm

Trouble in Tumbleweed Cast:
Sofia Pereda
Noelle Shorter

Duke TIP Qualifying Students:
7th Grade
Jamie Juhnevicz
Andrew MacMeccan
Carson Mangum
Aiden McConnell
Ella Mitchell
Chloe Nickles
James Nickles
Kaiden Sample
Rebecca Smart

SCISA George Grice Certificate Recipients:
Caroline Coffey
Jean De Bellefeuille
David Dimenna
Elijah Godsey
Daniel Henao
Megan McGovern
Declan More
Samuel Norman
John David Rollings
Elizabeth Spicer
Jaylynn Sutton
Iain Webber

West Point Leadership Award:
Anna Arnold

Junior Scholars (11th Grade Recognition)
Converse College Junior Scholar Award:
Anna Arnold
Cadence Boehm
Kendal Fallaw
Faith Gilmore
Noelle Shorter
Ryan Doughty
Luigi Loreto
Gabriel Makowski
Kazden Thrasher
Clark Young

Furman University Scholars:
Kendal Fallaw

Key Club Awards
Excellent Award
9th Grade:
Chris Agbomi
Callie Brandenburg
Lauren Clute
Eden Cummings
Brooke Dhillon
Gracie Goin
Alyssa Heaton
Connie Juhnevicz
Caroline Malone
Nolan Paladugu
Rylie Pelletier
Lily Shi
Ben Stubbs
Finn Wyatt

10th Grade:
Anna Kathryn Belew
Banks Brandenburg
Paige Harris
Olivia Long
Isabelle Shealy
Emma Voelkert
Eric Voelkert
Holly Weathers

11th Grade:
Ryan Doughty
Kendal Fallaw
Michael Rice-Weber
Noelle Shorter

ACSI Creative Writing Awards
Excellent
6th Grade:
Avery Woods

7th Grade:
Rebecca Smart
Madeline Whitworth

8th Grade:
Megan McGovern

10th Grade:
Emily Soto
John Hinton
Banks Brandenburg

11th Grade:
Madison James

Superior
8th Grade:
Megan McGovern
Caroline Coffey

10th Grade:
Caroline Russell

Triple Crown Awards
Middle School
6th Grade:
Selah Boehm
Trace King
Avery MacMeccan
Alex Rollings
Ella Spruill
Kaya Thompson
Peyton Thompson
Braylen Wilkins

7th Grade:
Ethan Flynn
Aubrey Glenn
Aiden McConnell
Tucker Shealy

8th Grade:
Claire Butcher
Addie Childress
Caroline Coffey
Elijah Godsey
Megan McGovern
John David Rollings
Zander Wilk-Ruble

High School
9th Grade:
Rylie Pelletier

10th Grade:
Anna Kathryn Belew

11th Grade:
Anna Arnold
Faith Gilmore
Michael Rice-Weber
Shelley Thompson

2020-2021 Student Ambassadors
7th Grade:
Selah Boehm
Michael Godfrey
Alex Rollings
Kaya Thompson

8th Grade:
Ethan Flynn
Jamie Juhnevicz
Cara Grace Phillips
Tucker Shealy

9th Grade:
Caroline Coffey
Megan McGovern
Samuel Norman
John David Rollings
10th Grade:
Chris Agbomi
Callie Brandenburg
Taylor Estepp
Brandon Wilkins

11th Grade:
Banks Brandenburg
Paige Harris
Emma Voelkert
Eric Voelkert

12th Grade:
Anna Arnold
Cadence Boehm
Will Devine
Kaz Thrasher