Class Award Graphics healine news facebook 02 3
 

2021-2022 Upper School Awards Recipients

Congratulations to all of our Class of 2022 and 6th - 11th Grade end-of-year award winners!

6th Grade Awards
All As for the Year:
Alex Angelidis
Alyssa Deal
Ryan Godrey
Thompson Haff
Caitlin Lankford
Bentley Meadows
Viktoria Peyrelongue
Andrew Rollings
Preston Sutton
 
English 6 (Milby): Alyssa Deal
Math 6 (Healy): Preston Sutton
Bible 6 (Thom/Pandolph): Preston Sutton
Science 6 (L. Phillips): Preston Sutton
History 6 (Soto): Alyssa Deal
Middle School STEM (Phillips): Bentley Meadows (6th)
Middle School Creative Writing (Urps): Alyssa Deal (6th)
Middle School PE, Semester 2 (Adams/Thompson): Ansley Meadows (6th)
Middle School Art, Semester 1 (Shaw): Ansley Meadows (6th)
Middle School Music (King): Bentley Meadows (6th)
Middle School Percussion, Semester 1 (King): Alyssa Deal (6th)
Middle School Percussion, Semester 2 (King): Lillian Johns (6th)
Middle School Drama (Urps):Bentley Meadows (6th)
 
7th Grade Awards
All As for the Year:
Ella Grace Belew
Naomi Bridges
Lily Cain
Nolan Cook
Virginia Cope
Bryson McGrath
Kaylee Meyer
Allie Rikala
Mike Sayegh
Ainsley Smith
Gabby Thompson
 
English 7 (Milby): Gabby Thompson
Pre-Algebra 7 Honors (Healy): Gabby Thompson
Pre-Algebra 7 CP (Healy): Virginia Cope
Bible 7 (Thom/Godsey): Virginia Cope
Science 7 (L. Phillips): Virginia Cope
History 7 (Soto): Naomi Bridges
Middle School Spanish, Semester 1 (Gainey): Gabby Thompson (7th)
Middle School PE, Semester 1 (Adams/Thompson): Bryson McGrath (7th)
Middle School Choir (King): Taylee Benjamin (7th)
Middle School Drama (Urps): Harper Whitworth (7th)
Middle School Drama (Urps): Lily Cain (7th)
Middle Shool Drama (Urps): Taylee Benjamin (7th)
 
8th Grade Awards
All As for the Year:
Kayla Deal
Natalie Harris
 
English 8 Honors (Cain): Natalie Harris
English 8 CP (Milby): Tess Martin
Algebra 1 Honors (Gifford): Gabriel Peyrelongue
Pre-Algebra 8 CP (Cook and Gifford): Kayla Deal
History 8 (Thompson): Kayla Deal
Science 8 (Stowe): Gabriel Peyrelongue
Bible 8 (Thom): Natalie Harris
Computer 1 (Cox): Natalie Harris
Middle School Creative Writing (Urps): Spencer Pendergraft (8th)
Middle School Creative Writing (Urps): Emily Pendergraft (8th)
Middle School Art, Semester 2 (Shaw): Avery Woods (8th)
 
SCISA George Grice Award Recipients:
(8th Grade students must score at or above 90 percent on any one of the Reading or Math subtests of the Stanford Achievement Test and be recommended by the Head of School.)
Selah Boehm
Natalie Clute
Kayla Deal
Joseph DeJong
Natalie Harris
Lucy Large
Avery MacMeccan
Tess Martin
Ella Spruill
Peyton Thompson
 
9th Grade Awards
All As for the Year:
Ethan Flynn
Jamie Juhnevicz
Chloe Nickles
Alexis Sanchez
 
English 9 CP (Cain):Aubrey Glenn
English 9 Honors (Malone): Chloe Nickles
Algebra 1 CP (Gifford): Alexis Sanchez
Spanish 1 (Gainey): Chloe Nickles
World History CP (Thompson and Sell): Chloe Nickles
Bible 9 (Godsey and Pandolph): Jamie Juhnevicz
Biology CP (Brandenburg): Elise Jerozal
Biology H (Brandenburg): Chloe Nickles
Geometry H (Cook): Chloe Nickles
High School Creative Writing (Urps): Chloe Nickles (9th)
High School Theater (Urps): Chloe Nickles (9th)
 
10th Grade Awards
All As for the Year:
Megan McGovern
 
English 10 CP (Malone): Ava Cole
English 10 Honors (Cain): Megan McGovern
Spanish 2 (Gainey): Megan McGovern
Algebra 2 Honors (Brandenburg): Megan McGovern
Chemistry CP (Stowe) : Skyler Ketola
Chemistry Honors (Brandenburg): Megan McGovern
Bible 10 (Godsey/Pandolph): Megan McGovern
Geometry CP (Cook): Laney Caldwell
AP US History (Thompson): Megan McGovern
US History CP (Sell): Jaylynn Sutton
English- British Literature (Cain): David Dimenna
High School PE, Semester 1 (Thompson/Adams): Skyler Ketola (10th)
 
11th Grade Awards
All As for the Year:
Corey Bishop
Cole Bostrom
Callie Brandenburg
Eden Cummings
Zoe Wyatt
AP Euro (Price): Zoe Wyatt
World History 2 (Sell): Eden Cummings
AP Language and Composition (B. King): Eden Cummings
Pre-Calculus Honors (S. Brandenburg): Callie Brandenburg and Cole Bostrom
Algebra 2 CP (Gifford): Connie Juhnevicz
Trigonometry (Cook): Zoe Wyatt
Human Anatomy CP (Stowe): Zoe Wyatt
AP Environmental (Brandenburg): Cole Bostrom
Bible 11 (Godsey/Pandolph): Callie Brandenburg
Spanish 3 (Gainey): Eden Cummings
Physics H (S. Brandenburg): Callie Brandenburg
German 3 (Tosti): Callie Brandenburg and Zoe Wyatt
High School Art (Shaw) Ella Allen (11th)
High School Concert Choir (King): Connie Juhnevicz (11th)
High School Yearbook (Malone): Rylie Pelletier (11th)
 
West Point Leadership Award: Cole Bostrom
 
Lander Junior Scholars:
Eden Cummings
Cole Bostrom
Zoe Wyatt
 
Converse Junior Scholars:
Cole Bostrom
Alyssa Heaton
Callie Brandenburg
Lauren Clute
 
Presbyterian College Fellows Award:
George Covington
Cole Bostrom
Alyssa Heaton
Zoe Wyatt
Eden Cummings
Callie Brandenburg
 
Key Club Awards
Excellent Award:
9th Grade
Caelyn Baird
Jamie Juhunevicz
Ella Mitchell
 
10th Grade
Megan McGovern
 
Outstanding Award:
9th Grade
Jade Koon
 
11th Grade
Brandon Wilkins
Connie Juhnevicz
Eden Cummings
Chris Agbomi
Callie Brandenburg
 
 
ACSI Creative Writing Awards  
Good:
6th Grade
Lucy Womack
10th Grade
Jaylynn Sutton
 
Excellent:
6th Grade
Alyssa Deal
 
8th Grade
Selah Boehm
Natalie Harris
Lucy Large
Braylen Wilkins
Ella Spruill
 
10th Grade
Megan McGovern
Elizabeth Spicer
Anna Ward
 
Superior: 
8th Grade
Kayla Deal
Peyton Thompson
 
10th Grade
Anna Ward
Andrew Cope
Sophia Alakbarova
 
The following students received a "Notable Superior" award from ACSI, which means their writing will be published in the ACSI Anthology. 
Kayla Deal - 8th Grade for poem  titled "A Ballad of Love"
Anna Ward - 10th Grade for short story titled "Endurance"
Drew Cope - 10th Grade for poem titled "Hopes for Tomorrow"
Ansley Karr - 12th Grade for poem titled "The Ballad of an Artist"
                   
Triple Crown Awards 
Middle School
6th Grade
William Hill
 
7th Grade
Nolan Cook
Joshua Godsey
Caroline Johnson
Bryson McGrath
Michael Sayegh
Skye Sweeney
 
8th Grade
Alex Rollings
Selah Boehm
Joey DeJong
Reis Godfrey
Addie Sightler
Martin McGrath
Avery MacMeccan
Ella Spruill
Peyton Thompson
Kaya Thompson
Trace King
Braylen Wilkins
 
High School
9th Grade
Cadence Chapman
Aubrey Glenn
Callie Long
Tucker Shealy
 
10th Grade
Elijah Godsey
Drew Cope
Emily Long
Megan McGovern
 
11th Grade
Rylie Pelletier
 
2022-2023 Student Ambassadors 
7th Grade 
Alyssa Deal
Bentley Meadows
Ryan Godfrey
Andrew Rollings
 
8th Grade
Lily Cain
Virginia Cope
Joshua Godsey
Michael Sayegh
 
9th Grade
Tess Martin
Kaya Thompson
Michael Godfrey
Reis Godfrey
 
10th Grade
Cadence Chapman
Callie Long
Ethan Flynn
James Nickles
 
11th Grade
Sophia Alakbarova
Megan McGovern
Andrew Cope
Samuel Norman
 
12th Grade 
Callie Brandenburg
Taylor Estepp
Cole Bostrom
Brandon Wilkins
 
National Honor Society and National Junior Honor Society
2022 - 2023 Officers:
NJHS President- Callie Long
NJHS Vice-President- Reis Godfrey
NJHS Secretary- Kaya Thompson
NJHS Treasurer- Ethan Flynn
 
NHS President- Callie Brandenburg
NHS Vice-President - Cole Bostrom
NHS Secretary- Banks Brandenburg
NHS Treasurer- Holly Weathers
 
National Junior Honor Society Inductees
9th Grade
Corrine Walker
 
8th Grade
Spencer Pendergraft
Gabriel Peyrelongue
 
7th Grade
Richo Agra
Ella Grace Belew
Taylee Benjamin
Riley Brandenburg
Lily Cain
Nolan Cook
Virginia Cope
Margaret Devine
Joshua Godsey
Millie Kate Goodwin
CJ Johnson
Cate Malone
Bryson McGrath
Kaylee Meyer
Caroline Moreland
Allie Rikala
Mike Sayegh
Ainsley Smith
Skye Sweeney
Gabby Thompson
Kariella Thrasher
Anna Kate Turner
Matthew Turner
Arthur Webber
 
National Honor Society Inductees
11th Grade
Rylie Pelletier
 
10th Grade
Addie Childress
Andrew Cope
David Dimenna
Elijah Godsey
Makenna Kinley
Anderson Mathias
Megan McGovern
Samuel Norman
John David Rollings
Elizabeth Spicer
Anna Ward
 

2021-2022 Senior Class Awards Recipients

Congratulations to all of our senior class end-of-year award winners!
 
Valedictorian
Banks Brandenburg
 
Salutatorian
Ansley Karr
 
Attendance Awards
1st - 12th Grade:
Paige Harris
 
K5 - 12th Grade:
Isabelle Shealy
 
K4 - 12th Grade:
Olivia Long
 
K3 - 12th Grade:
Christian Bowers
Holly Weathers
 
Student Council President Award
Anna Kathryn Belew
 
Service Cords (300+ hours)
Holly Weathers (366 hours)
Isabelle Shealy (338.5 hours)
Anna Kathryn Belew (305 hours)
 
Total Service Hours from the Class of 2022: 2652
 
Honors Graduates (3.5 GPA)
No more than two grades below 80 in 1 year.
No grade below a 75.
Banks Brandenburg
Paige Harris
John Hinton
Ansley Karr
Olivia Long
Alex Pham
Caroline Russell
Emily Soto
Emma Voelkert
Eric Voelkert
Holly Weathers
 
Graduation with Distinction
Anna Kathryn Belew
Banks Brandenburg
Paige Harris
Ansley Karr
Reagan Phillips
Caroline Russell
Isabelle Shealy
Holly Weathers
 
2021 SCISA Certificate of Honor
Banks Brandenburg
Paige Harris
John Hinton
Ansley Karr
Caroline Russell
Emily Soto
Emma Voelkert
Eric Voelkert
 
All As for the Year
Anna Kathryn Belew
Banks Brandenburg
Paige Harris
John Hinton
Ansley Karr
Alex Pham
Caroline Russell
Emma Voelkert
Holly Weathers
 
Class Awards
ACSI Writing Award:
Excellent - Banks Brandenburg
Excellent - Caroline Russell
Superior, Notable - Ansley Karr
Superior - John Hinton
 
AP Literature:
Ansley Karr
 
English 12 Composition:
Alex Pham
 
Kinesiology:
Ansley Karr
 
Statistics:
Paige Harris
 
AP Calculus:
Ansley Karr
 
Trigonometry:
Alex Pham
 
Economics:
Paige Harris
 
Government:
Caroline Russell
 
Bible:
Ansley Karr
Yearbook:
Anna Kathryn Belew
Alex Pham
 
Choir:
Holly Weathers
 
Key Club Awards
Wagner Key Club Leaders Scholarship:
Holly Weathers
 
Outstanding Participation:
Paige Harris
Holly Weathers 
 
Excellent Participation:
Emma Voelkert
Alex Pham
Emily Soto
 
4 Years of Participation:
Paige Harris
Holly Weathers
 
Athletic Awards
Athlete of the Year:
Anna Kathryn Belew
Christian Bowers
 
Scholar Athlete of the Year:
Isabelle Shealy
Eric Voelkert
 
Senior Plaques:
Anna Kathryn Belew
Christian Bowers
Banks Brandenburg
Paige Harris
Ansley Karr
Max Morris
Tiffany Morris
Alex Pham
Caroline Russell
Isabelle Shealy
Emily Soto
Emma Voelkert
Eric Voelkert
Holly Weathers
 
Triple Crown Award:
Anna Kathryn Belew